Перейти до вмісту

Психологія допінгу

9 квітня антидопінгова спільнота відзначає #PlayTrueDay Цей день спрямований на популяризацію чистого спорту та на підвищення обізнаності щодо антидопінгових заходів серед спортсменів та громадськості.

Історія допінгу сходить до Олімпійських ігор. Є записи, у яких повідомляється про те, що спортсмени вживали інжир для підвищення своїх результатів. У 19 столітті починається розвиток фармакології і на зміну інжиру приходить безконтрольне вживання лікарських засобів. Допінг ще не знаходиться поза законом, тому збереглося багато згадок про те, на що йшли спортсмени заради перемоги. Боротьба за чистий спорт почалася тоді, коли після таких експериментів спортсмени вмирали.

Сьогодні у XXI столітті допінг виходить на нові висоти: гормональна терапія, гемотрансфузія (переливання крові), генна інженерія та інші. Найпередовіші методи, які нерідко навіть не пройшли клінічні випробування, застосовуються спортсменами. І спортсменів турбують далеко не наслідки, а те, чи вдасться не попастися допінг-контролю.

Боб Голдман, американський фізіолог, проводив опитування серед 198 елітних атлетів, він питав, чи стали б спортсмени вживати допінг, якщо:

  • вас не спіймають, і ви точно переможете – 98% опитаних прийняли б допінг;
  • ви будете вигравати всі змагання протягом 5 років, але згодом ви помрете від побічної дії допінгу – 50% атлетів були згодні приймати допінг.

Дивлячись на цю статистику, в останні роки WADA інвестує кошти в дослідження в рамках соціально-поведінкових наук, таких як психологія, щоб визначити фактори ризику серед спортсменів та проводити ефективну профілактику.

Які психологічні аспекти посилюють ризик вживання допінгу:

  • індивідуально-психологічні особливості: низька самооцінка, висока тривожність та ін.
  • переконання та цінності спортсменів: перемога за будь-яку ціну, немає місця крім першого;
  • вузький погляд на свою особистість, відсутність навичок та інтересів поза спортом;
  • ефект хибного консенсусу – переконаність у цьому, що інші також використовують допінг, а антидопінгові програми неефективні і нечесні;
  • кризи у спортивній кар’єрі та в житті поза спортом;
  • вплив авторитетів, як-от тренер, товариші по команді

У 2021 році тема цього дня: ЩО ДЛЯ ВАС ОЗНАЧАЄ ГРАТИ ЧЕСНО. Проведіть цю розмову зі своїми спортсменами

Наш сайт использует файлы cookies, чтобы улучшить работу и повысить эффективность сайта. Продолжая работу с сайтом, вы соглашаетесь с использованием нами cookies и политикой конфиденциальности.

Принять