Перейти до вмісту

Секрети спортивної психології ЄВРО 2021 з футболу

Давайте подивимося на півфіналістів Євро 2021, щоб розібратися, а чи потрібні спортивні психологи у збірних, чи це лише мінлива мода, яка не приносить результату.

Інтерв’ю з 10 гравцями, які брали участь у серії пенальті на чемпіонаті Європи 2004 року, показали, що спортсмени зіткнулися з інтенсивним вибухом різноманітних емоцій як позитивних, так і негативних. Але однією емоцією, яку відчув кожен, була ТРИВОГА [1].

А щоб забивати пенальті, спортсмен повинен одночасно бути і спокійним, і зосередженим на цілі. І тут технічних навичок вже недостатньо, важливі знати прийоми та техніки, як узяти себе в руки та принести результат. Збірні країн-лідерів Євро-2020 давно розгадали цей секрет і саме тому працюють зі спортивними психологами.

Місце спортивної психології в Італійському футболі

спортивний психолог в футболі

Італія може похвалитися одними із найстаріших традицій застосування спортивної психології у футболі. Вже з 1986 року доктор Бруно Демікеліс починає розробляти так звану “Mind Room”, кімнату розуму для ФК “Мілан”, в якій гравці, зірки типу Роберто Баджо або Роберто Донадоні можуть поговорити з психологом, щоб розв’язти психологічні травми від незабитого пенальті [2] .

Але на цьому робота не завершилась. Кімната удосконалювалася, додалися засоби біомедичного моніторингу, апаратура для тренувань на основі технологій біологічного зворотного зв’язку, нейробіоуправління. Крім того, покращувалися протоколи психологічної підготовки. На сьогодні деталі роботи «Кімнати розуму» суворо засекречені, але достеменно відомо, що з її допомогою готувалася збірна Італії перед Чемпіонатом світу 2006 року, коли виграла фінал у Франції з пенальті. Євро 2021 не стало винятком. Ключові гравці Squadra Azzurra розпочали свою роботу зі спортивними психологами задовго до 2021 року.

Спортивний психолог збірної Іспанії

спортивний психолог збірної іспанії

Іспанія також долучає до роботи спортивних психологів. Існує цілий напрямок навчання в академії ФК «Барселона». Головний тренер збірної Іспанії Луїс Енріке: «У нас є [психолог] Хоакін Вальдес, який працює з нашими гравцями на цьому турнірі. Ми намагаємося зробити так, щоб гравці не перегоріли через участь у такому великому турнірі. Завдання – зробити так, щоб вони мали необхідну мотивацію і концентрацію» [3].

Луїс Енріке та Хокін Вальдес співпрацюють дуже давно та щільно. І про повну довіру говорить і інтерв’ю після матчу Євро 2020 Швейцарія-Ісканія, в якому тренер зазначив, що в напуттях гравцям перед серією пенальті сказав: «Робіть те, що сказав вам психолог».

Загін спортивних психологів збірної Англії

спортивний психолог євро 2021

Збірна Англії почала працювати зі спортивним психологом Піпою Грейндж ще до чемпіонату світу з футболу 2018. І спортсмени визнавали великий внесок її роботи у гарний виступ. Наразі команда залучає спеціаліста для допомоги гравцям навіть не за рік, а за кілька років до старту турніру. І це правильно, тому що психологічні навички вимагають часу для напрацювання так само, як і техніка. На Євро 2021 року збірну Англії з футболу супроводжує цілий загін спортивної психології на чолі з Яном Мітчелом [4].

Так, воротар збірної Джордан Пікфорд відкрито підтвердив, що працює зі спортивним психологом, завдяки чому почувається набагато спокійніше. Він же відкриває завісу таємниці працювати з Мітчелом, розповідаючи в інтерв’ю, що вони використовують техніки релаксації, дихальні вправи і можуть поговорити з фахівцем.

Спортивна психологія у традиціях Данії

Я знайома з особливостями психологічної підготовки спортсменів Данії через бадмінтон. Нюанс у тому, що там багато таємниць, які суворо охороняють. Тому про наявність спортивного психолога у команді ми здогадуємося опосередковано.

У 2008 році в Данії було створено службу спортивних психологів з метою підвищення якості послуг, що надаються спортсменам. Ця команда розробила цілу філософію для підготовки спортсменів, яка включає фактори від основних переконань та цінностей до теорій та технік, за допомогою яких психолог має працювати зі спортсменами. Ця служба тісно співпрацює з датськими спортсменами, тренерами та спортивними федераціями у тренувальному та змагальному процесі на численних чемпіонатах світу та Європи, а також на кількох Олімпійських іграх [5].

модель спортивної психології Данії
Модель спортивної психології збірної Данії [5]

А ще на користь версії про наявність спортивного психолога у національній футбольній команді Данії говорить інформація у закордонній пресі, про те, що команді було надано «першу психологічну допомогу» після ситуації з Крістіаном Еріксоном.

А що зі спортивною психологією в Україні та пострадянських країнах?

У відповідь на це запитання хочеться навести уривки з інтерв’ю тренерів збірних.

Що сказав про спортивного психолога у команді тренер збірної України з футболу Андрія Шевченка[6].

Журналіст: «У нас кульгає реалізація. Може, справа в психології та на ЄВРО треба взяти психолога?»

Тренер А. Шевченко: «У жодному разі. Я думаю, що проблема не в психології, а як. Зайвий психолог у команді однозначно не потрібний».

Що сказав про спортивного психолога у команді тренер збірної Росії з футболу Станіслав Черчесов [7].

Вопрос: «Але ви часто згадуєте про позитивний психологічний стан гравців збірної. На чому ґрунтується ця оцінка?»

Тренер С.Черчесов: «У одного спитав, у іншого… – пояснив Станіслав Саламович. – Ось і зібрав інформацію. Але розумію, до чого ви хилите. І можу одразу сказати, чому у мене ніколи не буде психолога у команді. Зустрічався я з одним психологом […] Так я зрозумів: він ніколи спортсменом не був і не грав на рівні збірної. А отже, ніколи не зрозуміє, що такий «поганий професіонал», як я, у голові. І хоч скільки книг чи газет він читав, спортсмену допомогти не зможе».

Які завдання допомагає вирішити спортивний психолог?

Про те чи допомагає спортивний психолог, думаю, можна судити з гри та результатів команд. Але як саме він допомагає, наведу кілька пунктів:

  • переключати увагу з тривожних думок та помилок на мету та її досягнення;
  • регулювати свій емоційний стан за допомогою різних технік, наприклад дихальних;
  • використовувати техніки, які підвищують впевненість та мотивацію та допомагають «рубатися» на полі;
  • створити командний дух, щоб гравці посилювали один одного не лише фізично, а й психологічно;
  • надати підтримку після невдач та промахів, щоб не тягнути «психологічний баласт» у нову гру;
  • справлятися з хвилюванням та тиском відповідальності через різні практики.

Насамкінець хочеться сказати: не втрачаю надії, що спортивна психологія ще стане у нагоді вітчизняному спорту і допоможе принести не лише футбольні титули, а й медалі Олімпійських ігор та інших престижних турнірів.

Авторка: Катерина Соломянова-Кирильчук, практикуючий спортивний психолог. Копіювання матеріалів у будь-якому вигляді заборонено.

Посилання на джерела

  1. https://www.researchgate.net/publication/352993676_Emotions_at_the_penalty_mark_An_analysis_of_elite_players_performing_in_an_international_penalty_shootout
  2. https://www.researchgate.net/publication/259558691_The_Mind_Room_in_Italian_soccer_training_The_use_of_biofeedback_and_neurofeedback_for_optimum_performance
  3. https://www.standard.co.uk/sport/football/england-ukraine-germany-euro-2021-b943704.html
  4. https://tidsskrift.dk/sjsep/article/view/115660
  5. https://www.standard.co.uk/sport/football/england-ukraine-germany-euro-2021-b943704.html
  6. https://sport.segodnya.ua/sport/euro_2020/ni-v-koem-sluchae-sheva-o-priglashenii-v-sbornuyu-psihologa-1556191.html
  7. https://matchtv.ru/football/matchtvnews_NI803925_Stanislav_Cherchesov_Nelza_byt_psihologicheski_silnym_jesli_fizicheski_slab

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Наш сайт использует файлы cookies, чтобы улучшить работу и повысить эффективность сайта. Продолжая работу с сайтом, вы соглашаетесь с использованием нами cookies и политикой конфиденциальности.

Принять